Cesarskie cięcie czy poród naturalny

Każda kobieta, która jest w ciąży staje przed dylematem: poród naturalny czy cesarskie cięcie. Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety. To kobieta powinna mieć wybór i sam zdecydować. Poród naturalny może wiązać się z wielkim bólem, którego nie sposób opisać. Jedna kobieta urodzi szybko, a druga będzie rodziła kilkanaście godzin. Rodząca może zdecydować się na znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe- to tak zwana ciężka artyleria, której kobiety się boją, ponieważ zastrzyk wstrzykuje się w kręgosłup. Mogą skorzystać z mniej inwazyjnych, ale tym samym mniej skutecznych metod, takich jak np. gaz rozweselający, środki odurzające, znieczulenie miejscowe itp. Poród naturalny wiąże się z ryzykiem pęknięcia krocza lub krocze będzie musiało zostać nacięte przez personel medyczny. Po porodzie mogą wystąpić problemy z nietrzymaniem moczu, luźna pochwa lub problemy z hemoroidami lub innymi schorzeniami odbytu. Jako zalety wymienia się przede wszystkim szybszy powrót do zdrowia- mama jest bardziej aktywna i sama może opiekować się noworodkiem. Dziecko zyskuje większą odporność po przejściu przez kanał rodny i zetknięciu z florą bakteryjną mamy.

Ciąża

Dodatkową korzyścią jest szybsza laktacja na skutek wydzielania się odpowiednich hormonów. W przypadku cesarskiego cięcia matka pozbawiona jest bólu, który towarzyszy porodowi naturalnemu. Niestety, ale po zabiegu kobieta musi leżeć przez kilka godzin na płasko, co uniemożliwia całkowitą opiekę nad dzieckiem. Położne i pielęgniarki oczywiście dokładają wszelkich starań, żeby matka już od pierwszych godzin mogła nawiązać odpowiednią więź ze swoim dzieckiem. Tata dziecka przejmuje najczęściej proces kangurowania, ponieważ mama nie jest w stanie. Laktacja u kobiety po cięciu cesarkim często rusza z opóźnieniem i trudniej jest karmić dziecko piersią, ponieważ rana pooperacyjna nie pozwala wygodnie się ułożyć. Nie jest to łatwa decyzja dla przyszłej mamy, jednak musi być ona przemyślana i podjęta z lekarzem prowadzącym, który oceni za i przeciw z punktu widzenia medycznego.

Skąd kobieta może wiedzieć, że jest w ciąży?

Istnieje wiele sposobów na stwierdzenie, czy jesteś w ciąży. Niektóre z nich są bardzo proste i łatwe do wykonania. Inne wymagają więcej umiejętności i wiedzy. Najważniejsze jest to, żebyś była pewna wyników, jakie uzyskasz z testów na ciążę, dlatego najlepiej dokonać stosownego badania.

Skąd kobieta może wiedzieć, że ma urodzić?

Ciąża to bardzo ważne wydarzenie dla kobiet. To czas, w którym kobiety muszą podejmować ważne decyzje dotyczące swojego życia, a także czas, w którym mogą poczuć, że są w najlepszej możliwej formie fizycznej i psychicznej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są główne wskaźniki ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.