Efekty terapii dla rodzin

Tak jak każdemu rodzicowi, na pewno trudno jest ci przyznać chociażby przed samym sobą, że zdarzyło ci się popełnić pewne błędy wychowawcze. Jeżeli jednak czujesz, że to przez nie twoje dzieci nie do końca dobrze się rozwijają i boisz się, że przez to nie będą radzić sobie w przyszłości, koniecznie powinieneś skorzystać z pomocy osób, które będą w stanie naprawić to wszystko, z czym nie umiesz sobie poradzić i to nawet ze swoim partnerem. Terapia dla rodzin zdecydowanie może wam pomóc. Jej efekty bywają niesamowite. Ta forma terapii pomogła już niejednej rodzinie.

Oczywiście na jednym z pierwszych spotkań z terapeutą wszyscy ustalicie, jaki jest wasz główny cel. Istnieje też możliwość wyznaczenia kilku celów, do których później będziecie dążyć. Bardzo ważne jest jednak to, aby każdy uczestnik terapii (czyli każdy członek rodziny) określił swoje indywidualne cele. Sukces osiąga się w momencie, gdy one wszystkie zostają zrealizowane. To bowiem przekłada się na automatyczną poprawę relacji rodzinnych.

Pamiętaj jednak, że to od was wszystkich zależy pomyślność terapii. Oczywiście terapeuta rodzinny będzie starać się wam pomagać na każdym kroku i zawsze zaoferuje wam swoje wsparcie, ale on nie wykona tej najważniejszej pracy za was, tak więc wy musicie się do tego zmotywować. Terapia dla rodzin rzadko kiedy polega na biernym słuchaniu i ewentualnym wyrażaniu własnego zdania w odpowiednich momentach. Działanie musi być aktywne. Jeżeli chcecie naprawdę efektywnie poradzić sobie z waszymi problemami, musicie robić to zarówno podczas spotkań, jak i tuż po nich, a raczej przede wszystkim po nich, gdy już zostaniecie sami.

Niech wymówką nie będą jednak wysokie koszty terapii. Tak naprawdę nie jest ona wcale aż tak droga, a już na pewno nie musi taka być. Niejeden terapeuta rodzinny współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia, a to oznacza, że z tej formy pomocy nieraz można skorzystać za darmo. Za prywatne spotkania trzeba oczywiście zapłacić. Ich cena wynosi na ogół od stu do trzystu złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.