Jak przejść na dietę wegańską?

Nagła zmiana stylu żywienia zawsze będzie pewnego rodzaju szokiem dla organizmu. Przyzwyczaiłeś już swoje ciało do przyjmowania określonych produktów spożywczych, więc nie dziw się, że zaczyna ono dziwnie reagować w momencie, gdy przestajesz jeść mięso, ryby, jaja i nabiał. A tego wymaga od ciebie dieta wegańska. Jeżeli więc masz zamiast przerzucić się na nią z takiego typowego i zupełnie tradycyjnego stylu żywienia, pamiętaj, by robić to zawsze na spokojnie. Daj swojemu organizmowi i ciału czas na przyzwyczajenie się do nowego trybu odżywiania.

Nie musisz też tak zupełnie od razu stawać się prawdziwym weganinem z krwi i kości. Na pewno byłoby to dla ciebie trudne, tak więc jeśli od razu rzuciłbyś się na głęboką wodę i z dnia na dzień zacząłbyś tworzyć dania wyłącznie z samych zbóż i roślin, najprawdopodobniej nie wytrwałbyś w swoim nowym postanowieniu zbyt długo i porzuciłbyś swoje plany po tygodniu czy dwóch. Istnieje natomiast coś takiego jak flexitarianizm. Jest to bardzo dobry model żywienia dla osób, które chciałyby przejść na dietę wegańską albo dietę wegetariańską, ale boją się to zrobić i nie chcą nastawiać się na zbyt duży szok. Flexitarianizm nie polega bowiem na całkowitej rezygnacji z jedzenia mięsa i innych wyrobów odzwierzęcych. On nakazuje ci je wyłącznie ograniczać. Stosując ten model żywienia, masz oczywiście starać się komponować posiłki z produktów roślinnych lub zbożowych, ale jeśli najdzie cię ewidentna ochota na spożycie kawałka mięsa, jak najbardziej wolno ci to zrobić. Wsłuchuj się po prostu w swój organizm. Jeżeli czujesz, że potrzeba mu nabiału lub jajek, po prostu zjedz taki produkt bez żadnych wyrzutów sumienia.

Z czasem zauważysz, że twoje ciało domaga się coraz mniejszej ilości pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Wtedy nadejdzie idealny moment na to, by wcielić w życie pierwotny plan. Dieta wegańska nie powinna być dla ciebie karą czy jakąś męczarnią. Musisz potraktować ją tak, jak gdybyś to właśnie dzięki niej miał zyskać doskonałe zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.