Zagrożenie mikrobami w jacuzzi ogrodowym – jak je obniżyć?

Jeśli ma się jacuzzi ogrodowe, należy nie zapominać o tym, iż wymaga ono regularnego doglądania o higienę. Samo jacuzzi to niewielki zbiornik wodny z wodą stojącą, co sprawia, iż trudno utrzymać ją w czystości. Podobne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, a także szkodliwych mikrobów. Same zanieczyszczenia stałe, są więc niedużym kłopotem. Bakterie oraz wszelkie drobnoustroje są niesłychanie zawiłe w zauważeniu, albowiem wymaga to przeprowadzenia badania wody. Niezmiernie popularną bakterią, która jest niebezpieczna dla ludzi, jest Legionella. Pozostała ona odkryta zaledwie kilkadziesiąt lat temu w do głębi przypadkowy sposób. Odbyło się to po zjeździe weteranów militarnych w USA, jacy w ekstrawaganckich okolicznościach zarazili się niewiadomą bakterią, jaka jak się okazało, może powodować nawet zgon. Po wielu badaniach odkryto Legionellę, jaka jest powszechna na całym globie w zbiornikach wodnych, instalacjach wodnych, takich jak rury oraz wodociągi, a też w bryzie morskiej. To kłopotliwe otoczenie wodne jest dla tej bakterii korzystne, a zwłaszcza zasobniki z wodą użytkową .

Czy legionella jest niebezpieczna?

Legionella powoduje chorobę, jaką jest legionelloza. Choroba ta uderza głównie w płuca oraz ma charakterystyczne symptomy. Po dostaniu się do organizmu, bakteria aktywuje się atakując drogi oddechowe, co w następstwie może prowadzić nawet do śmierci. W największym stopniu zagrożone są osoby starsze oraz dzieci, w trakcie kiedy osoby młode, które nie chorują na choroby przewlekłe, właściwie porządnie radzą sobie z tą bakterią, przechodząc legionellozę dość łagodnie. Niemniej nawet dla dorosłych, zdrowych osób może ona być niebezpieczna. Objawy legionellozy to gorączka, kłopoty żołądkowe, a także obrzęk płuc. Objawy legionellozy są podobne do objawów grypy, niemniej mogą przybierać o wiele ostrzejszy charakter. Zwykle pierwsze symptomy zachodzą w kilka dni po dostaniu się drobnoustrojów do ustroju, jednak może ona się ujawnić nawet po trzech tygodniach. Zasobniki wodne, takie jak jacuzzi ogrodowe, oczka wodne, czy stawy, to smutne są zagrożone legionellą. Wszystkie obiekty spa oraz baseny są w grupie ryzyka. W wielu państwach, w tym w naszym kraju przeprowadza się regularne badania wody w podobnych budynkach na wypadek wykrycia Legionelli, co ukazuje, jak wybitnie jest ona niebezpieczna. Warto uważać również w zewnętrznych ogrodowych jacuzzi spa i hydromasażami.

Jacuzzi ogrodowe – czy wolno się zarazić legionellą?

Zjawiskiem jest, że legionella jest niesłychanie niepewna, jednak nie wypada tak nadzwyczaj wpadać w panikę z jej powodu. Legionellą nie wolno zarazić się przez napicie się skażonej wody, a tylko

przez wdychanie aerozolu. Jest to połowicznie korzystna nowina, bo zakażenie następuje poprzez wdychanie aerozolu z wody, w jakim bakteria się rozwinęła. Oznacza to, że nawet wstępując do jacuzzi ogrodowego z wodą, w jakiej rozwinęła się bakteria, można uniknąć zakażenia. Zakażenie ma prawo nastąpić, kiedy woda znajdująca się na ciele zacznie parować, na przykład pod natryskiem, gdy dojdzie do możliwości dostania się bakterii do organizmu ludzkiego poprzez wdychanie aerozolu. Samo zarażenie może także nastąpić poprzez wdychanie parującej wody z instalacji wodnych, wewnątrz których bakteria się namnożyła. Warto pamiętać też o systematycznym oczyszczaniu przydomowych basenów z przeciwprądem i hydromasażami tzw Swimspa które również potrzebują systematycznych konserwacji i oczyszczania.

W jaki sposób pozbyć się zarazków?

Samo pozbycie się bakterii może być dość skomplikowane. Niestety w przypadku rozwinięcia się jej w rurach wielokrotnie żądana jest dezynfekcja całej instalacji. Pragnąc pozbyć się drobnoustrojów z takich miejsc, jak jacuzzi ogrodowe, wystarczy użyć do tego dedykowanego preparatu bazującego na środkach dezynfekujących, takich jak chlor. Zazwyczaj stosuje się do tego chlor, jaki jest dostateczny. Legionella ginie też w temperaturze przekraczającej 60 stopni, o ile utrzymuje się ona przez pewien czas. To smutne nie zawsze to jest możliwe, ponieważ wolno by przy okazji uszkodzić jacuzzi. Na rynku są osiągalne preparaty, które efektywnie zabijają tego rodzaju drobnoustroje. Najogromniejsze ryzyko rozwinięcia się legionelli jest w jacuzzi, jakie jest długo nieużytkowane, a pomimo to trzymana jest w nim woda . Takie warunki są optymalne dla bytowania dużej grupy drobnoustrojów.

Uwagi dotyczące wanien i basenów:

Pamiętaj o zewnętrznych ogrodowych wannach i basenach spa które mogą być zanieczyszczone różnego rodzaju drobnoustrojami czy owadami.